logo

Faculty/Staff

Faculty

Tracy Arner

Financial Management Program Manager; Governmental Training, Education, and Development

Ted Baggett

Associate Director; Strategic Operations and Planning Assistance

John Barner

Public Service Assistant; State Services and Decision Support

Janet Bittner

Public Service Associate; State Services and Decision Support

Danny Bivins

Senior Public Service Associate; Strategic Operations and Planning Assistance

Phillip Boyle

Public Service Associate; Governmental Training, Education, and Development

Rusty Brooks

Associate Director and Professor; International Center

Myra Byrd

Public Service Associate; Governmental Training, Education, and Development

Marci Campbell

Instructor; Governmental Training, Education, and Development

Wes Clarke

Senior Public Service Associate; State Services and Decision Support

Russell W. Cook

Public Service Assistant; Governmental Training, Education, and Development

Jan Coyne

Public Service Associate; State Services and Decision Support

Alex Daman

Public Service Assistant; Strategic Operations and Planning Assistance

Leigh Elkins

Public Service Associate; Strategic Operations and Planning Assistance

Mark R. Foster

Senior Public Service Associate; Strategic Operations and Planning Assistance

Mathew Hauer

Public Service Associate; State Services and Decision Support

Harry W. Hayes

Senior Public Service Associate; Strategic Operations and Planning Assistance

Langford D. Holbrook

Public Service Associate; Strategic Operations and Planning Assistance

Beth Horacek

Public Service Assistant; Governmental Training, Education, and Development

Michael Hourihan

Public Service Assistant; Governmental Training, Education, and Development

John Hulsey

Public Service Assistant; Governmental Training, Education, and Development

Beverly Johnson

Public Service Associate; State Services and Decision Support

Shana Jones

Planning and Environmental Services Unit Program Manager; Strategic Operations and Planning Assistance

Stacy Jones

Associate Director; Governmental Training, Education, and Development

David Key

Program Coordinator; Governmental Training, Education, and Development

Dave Lakly

Public Service Assistant; Governmental Training, Education, and Development

Dan Lasseter

Public Service Assistant; Strategic Operations and Planning Assistance

Gordon Maner

Senior Public Service Associate; Governmental Training, Education, and Development

M. Chrissy Marlowe

Public Service Assistant; Governmental Training, Education, and Development

Walt McBride

Senior Public Service Associate; Governmental Training, Education, and Development

Laura Meadows

Director; Director's Office

Jennifer Nelson

Public Service Assistant; Governmental Training, Education, and Development

John O'Looney

Senior Public Service Associate; Strategic Operations and Planning Assistance

Harry E. Owens

Trainer; Governmental Training, Education, and Development

Karen Payne

Senior Public Service Associate; Information Technology Outreach Services

Scott Pippin

Public Service Assistant; Strategic Operations and Planning Assistance

Mark Risse

Adjunct Senior Public Service Associate; Strategic Operations and Planning Assistance

Eric M. Robinson

Management Development Associate; Governmental Training, Education, and Development

Paula Sanford

Public Service Associate; Strategic Operations and Planning Assistance

Mara O. Shaw

Leadership Development Program Manager; Governmental Training, Education, and Development

Kris Sikes

Public Service Assistant; Strategic Operations and Planning Assistance

James Stephens

Senior Public Service Associate; Director's Office

David Tanner

Associate Director; State Services and Decision Support

Jessica Varsa

Public Service Assistant; Strategic Operations and Planning Assistance

Malik R. Watkins

Public Service Associate; Strategic Operations and Planning Assistance

Theresa Wright

Public Service Associate; State Services and Decision Support

Staff

Christine Ahern

Senior Event Coordinator; Governmental Training, Education, and Development

Jessica Alcorn

Postdoctoral Fellow; Strategic Operations and Planning Assistance

Nino Bacilieri

System Administrator Associate; Information Technology Outreach Services

Michelle Bailey

Research Professional; State Services and Decision Support

Stephanie Bales

Administrative Manager; Governmental Training, Education, and Development

Kelly Baltazar

Administrative Specialist; Information Technology Outreach Services

Susan Banks

Educational Program Specialist; Governmental Training, Education, and Development

Karen Barger

Associate Director; Office of Administration

Deborah Barron

Program Coordinator III; State Services and Decision Support

Nancy Benoit

Business Manager; Office of Administration

Arlana Bowens

Administrative Specialist; State Services and Decision Support

Lawton Brantley

GIS Production Coordinator; Information Technology Outreach Services

Jake Brower

Creative Design Specialist; Office of Communications

Robert Brown

Trainer; Governmental Training, Education, and Development

Paul Burks

Educational Program Specialist; Director's Office

James Byars

Scientific Computing Professional Specialist; State Services and Decision Support

Kenneth Carter

Trainer; Governmental Training, Education, and Development

John Chamblee

Database Administrator; State Services and Decision Support

Melissa Charles

Public Relations Specialist; Office of Communications

Joseph Childs

Scientific Computing Professional Assistant; Information Technology Outreach Services

Diana Cooley

Application Programmer Associate; Information Technology Outreach Services

Precious Cooper

Event Manager; Governmental Training, Education, and Development

Scott Crabtree

IT Manager; Office of Administration

John Culpepper

Trainer; Governmental Training, Education, and Development

Katherine L. Davis

Program Coordinator; State Services and Decision Support

Katie Davis

Research Professional; State Services and Decision Support

Karen DeVivo

Editor; Office of Communications

Kevin Dooley

Production Staff Manager; Information Technology Outreach Services

Sean Dunn

Application Programmer Specialist; Information Technology Outreach Services

Shantee El

Program Coordinator; State Services and Decision Support

James Elliott, Jr.

Trainer; Governmental Training, Education, and Development

Dan Evans

Facilities Manager; Office of Administration

Nancy Farage

Trainer; Governmental Training, Education, and Development

Brent Floyd

Computer Services Specialist; Information Technology Outreach Services

Shona Foster

Administrative Assistant; Director's Office

Brian Freese

Administrative Manager; Office of Administration

Geoffrey Garland

GIS Clearinghouse & Esri Site License Manager; Information Technology Outreach Services

Valerie Gentry

Administrative Specialist; Strategic Operations and Planning Assistance

Melanie Hardman

Administrative Manager; State Services and Decision Support

Tracy Harper

Human Resources Coordinator; Office of Administration

Lori Hawkeswood

Program Coordinator; State Services and Decision Support

Glenda Henderson

Associate Accountant; Governmental Training, Education, and Development

Jared Hill

Trainer; Governmental Training, Education, and Development

Brantley Hobbs

Database Administrator Principal; Information Technology Outreach Services

David Holcomb

Production Staff Manager; Information Technology Outreach Services

James Holl

Facilities Coordinator; Office of Administration

Kelly Howard

Communications Specialist; Office of Communications

Jennifer Inglett

Research Professional; State Services and Decision Support

Jarred Jackson

Production Staff Manager; Information Technology Outreach Services

Diana Jenkins

Business Manager; Information Technology Outreach Services

Suejin Joe

Korea Program Specialist; International Center

Erin Josey

Instructional Technology Development Professional Assistant; Governmental Training, Education, and Development

Michele Jurkiewicz

Senior Event Coordinator; Governmental Training, Education, and Development

Minsoo Kim

Scientific Computing Professional Associate; State Services and Decision Support

Leslie Lamb

Administrative Associate; Strategic Operations and Planning Assistance

Todd Lee

Budget Analyst; Office of Administration

Andrew Lieffring

Application Analyst Specialist; Information Technology Outreach Services

Nyla Lieu

Research Professional; State Services and Decision Support

Jean Lord

Event Manager; Governmental Training, Education, and Development

Holly Lynde

Fiscal Analyst; State Services and Decision Support

Juan Machado

Computer Systems Coordinator; Information Technology Outreach Services

Sementha Mathews

Trainer; Governmental Training, Education, and Development

Susan Maxwell

Program Coordinator; Governmental Training, Education, and Development

Elizabeth McBurney

Trainer; Governmental Training, Education, and Development

Eric McRae

Associate Director; Information Technology Outreach Services

Thad McWhorter

Administrative Manager; Governmental Training, Education, and Development

Kaitlin McShea Messich

Creative Design Specialist; Strategic Operations and Planning Assistance

Mercy Montgomery

Workforce Development Analyst; State Services and Decision Support

Melinda Moore

Postdoctoral Research Associate; State Services and Decision Support

Mandi Moroz

Georgia Sea Grant Legal Fellow; Strategic Operations and Planning Assistance

J. Michael Moryc

Program Coordinator; State Services and Decision Support

Frank Munday

Scientific Computing Professional Assistant; Information Technology Outreach Services

Roger Nielsen

Public Relations Coordinator; Office of Communications

James Nolan

Local Government Project Manager; Information Technology Outreach Services

Allan Nuss

IT Professional Associate; Office of Administration

Jared Peden

Business Manager; Office of Administration

Helen Peng

GIS Analyst and Developer; Information Technology Outreach Services

Mike Perkins

Project Support; Information Technology Outreach Services

Christopher Pike

Trainer; Governmental Training, Education, and Development

Karen Pou

Business Manager; Office of Administration

Zac Ray

IT Professional Specialist; Office of Administration

Dave Rosenberg

Web Specialist; Office of Communications

Patrick Russell

Application Analyst Specialist; Information Technology Outreach Services

Anita Russo

Application Analyst Specialist; Information Technology Outreach Services

Cassie Scarborough

Senior Event Coordinator; Governmental Training, Education, and Development

Linda Seagraves

Program Specialist; Strategic Operations and Planning Assistance

Fred Sewell

IT Professional Associate; Information Technology Outreach Services

Jamil Sewell

Research Professional; State Services and Decision Support

Kitty Shollenberger

Senior Event Coordinator; Governmental Training, Education, and Development

Brian Simmons

Research Professional; State Services and Decision Support

Tyler Smith

Research Professional; State Services and Decision Support

T. Clark Stancil

Landscape and Urban Designer; Strategic Operations and Planning Assistance

Rhonda Stewart

Budget Analyst; Office of Administration

Hajime Uchiyama

Scientific Computing Professional Associate; Information Technology Outreach Services

Kay Vaughn

Business Manager; Office of Administration

Sharon VerBeek

Senior Event Coordinator; Governmental Training, Education, and Development

Cynthia Walker

Business Manager; Office of Administration

Sandrika Walker

Administrative Specialist; International Center

Christopher Weaver

Computer Services Specialist; Information Technology Outreach Services

John Wells

Scientific Computing Professional Assistant; Information Technology Outreach Services

Angela Wheeler

Computer Services Specialist; Information Technology Outreach Services

Jana Wiggins

Communications Director; Office of Communications

Mike Wilbur

Application Programmer Assistant; Information Technology Outreach Services

Greg Wilson

Fiscal Analyst; State Services and Decision Support

Tambria Wingfield

Accountant; Office of Administration

Taesik Yun

Program Coordinator; International Center

Hong Zeng

Program Coordinator; International Center

Fei Zhang

Program Coordinator; International Center