logo
June 30, 2016 | Spotlight

Institute training reaches 1,100 city leaders at GMA's Annual Convention in Savannah

Institute training at GMA Convention

Writer: Roger Nielsen

More than 1,100 municipal leaders from across the state gained a deeper understanding of effective local governance through continuing education courses that Institute of Government faculty and other experts presented at the Georgia Municipal Association\'s 2016 Annual Convention.

GMA and the Institute partnered to offer more than three dozen courses for mayors, council members, city managers and others through the Municipal Training Institute professional development program.

The conference, held June 24-28 in the Savannah International Trade & Convention Center, also featured presentations by expert panels on topics such as community development, transportation, and municipal finances.

Concurrently, Institute faculty provided the bulk of the training available through the Georgia Municipal Clerks and Finance Officers Association Conference.

City officials who attended the convention had the opportunity to fulfill certification requirements in the Municipal Training Institute that GMA offers in partnership with the Institute. More than 75 municipal leaders earned certificates honoring their commitment to continuing education, including six who earned Certificates of Distinction for completing 204 hours of instruction in the Municipal Training Institute.

2016 CERTIFICATE RECIPIENTS

Certificate of Distinction (204 hours)

Matt Barton, City of Calhoun
Larry Bradley, City of Monroe
Michael Clemons, City of Dahlonega
David Keener, City of Social Circle
Milton Oliver Slack III, City of Rome
Jeanette Walden, City of Milledgeville

Certificate of Excellence (120 hours)

Boyd Austin, City of Dallas
Ollie B. Clemons Jr., City of Austell
Jerry Davis, City of Dublin
Mike Davis, City of Warner Robins
Dan Foster, City of Suwanee
Harold Fowler, City of Richmond Hill
Randall Franks, City of Ringgold
Lydia L. Glaize, City of Fairburn
Barbara Y. Griffin, City of Bloomingdale
George H. Griggs, City of Hartwell
Alan Hallman, City of Hapeville
Donald G. Harris, City of Trion
Cornell L. Harvey, City of Brunswick
Hugh Hodge, City of Darien
Bruce Hoffman, City of Dahlonega
Thomas S. Hogan II, City of Chamblee
Joseph L. Longoria, City of Milton
Ronald McWhorter, City of Greensboro
Kamali Varner, City of McDonough
Jan B. Webster, City of Nicholson
Tony Williams, City of Pearson
Mary Lott Walker, City of Blackshear

Certificate of Achievement (72 hours)

Buddy Bagley, City of Adairsville
George Bailey, City of Hogansville
Glennie Bench, City of Bainbridge
J. Clark Boddie, City of Palmetto
Jeanell Bridges, City of Morrow
Barry Brown, City of Tybee Island
Michael C. Brown, City of Trion
Valerie Gail Brown, City of Davisboro
Susan S. Coletti, City of Stone Mountain
Billy Copeland, City of McDonough
J. Micheal Evans, City of Centerville
Ernest Grizzard, City of Bloomindale
Al Hutchins, City of Blakely
Kevin J. Kelkenberg, City of Duluth
Griffin Lotson, City of Darien
D. Bates Mattison, City of Brookhaven
Chris Moore, City of Greensboro
John F. Morrissey, City of St. Marys
Barbara S. Powers, City of Port Wentworth
Lakeitha K. Reeves, City of Thomaston
David Reilly, City of St. Marys
Edward Reynolds, City of Bainbridge
Doretha Whipple, City of Gordon
Vincent T. Williams, City of Brunswick
Donald Cook, City of Jackson

Certificate of Recognition (42 hours)

Dabouze Antoine, City of Forest Park
Thomas Barbee, City of Port Wentworth
Alfonza Brown, City of Winder
Lee Castro, City of Adairsville
Paul Fox, City of Port Wentworth
Roman Gaddis, City of Dahlonega
James Gillespie, City of Grayson
Don Greathouse, City of Thomaston
Wayne Guilfoyle, City of Augusta
Teddy Harris, City of Rossville
Reginald B. Jackson, City of Hogansville
Gloria Ramsey Marshall, City of West Point
Reginald A. Miller, City of Ocilla
Dean S. Moore, City of Clarkston
Robert Moore, City of Blairsville
Montgomery Parks, City of Tybee Island
Elaine R. Powierski, City of St. Marys
Jim Riticher, City of Dunwoody
Julie B. Smith, City of Tifton
Alex Tillman, City of Fitzgerald
Larry B. Whitworth, City of Barnesville
Charles Williams, City of Jeffersonville
Shirley Wynn, City of Greensboro